Google

-- İnternet

AdSense Reklam Yerleşimi Tavsiyeleri

Reklam yerleşimi, tık oranını doğrudan etkileyen başlıca faktördür. Reklam yerleşimi, ziyaretçiler baz alınarak yapılmalıdır. Bu yerleşimde önemli olan hususlar vardır. Reklam yerleşiminin ziyaretçiyi rahatsız etmemesi, kullanımı zorlaştırmaması (content ise okunurluğu), dikkat çekici noktalarda bulunması.

Ben birkaç yerleşim tavsiyesinde bulunacağım. Bunları görsel olarak ifade etmeye çalıştım.

İçerik içinde

Dikkat çekiçi noktalar demiştik. En dikkat çekici kısım içeriklerin içidir. Ziyaretçiler içeriğe dikkat verir ve bu arada gözükecek (rahatsız edici olmadan) reklamın görünülürlüğü artacaktır.

yazi-ici-reklam

Ben 250×250 , 300×250 gibi boyutlar öneriyor ve sol tarafta olmasını tavsiye ediyorum.  Burada dikkat etmeniz gereken şudur. İçerik ile reklamı ayırmamak. Yani önce büyük bir reklam ve ardından içeriğin başlaması iyi değildir. Bu durum rahatsız edicidir. İçeriğin içerisinde bulunması sitenin görünümünü bozmamaktadır ve ziyaretçileri de rahatsız etmemektedir. Bir başka tercih olarak 465×90 boyutu da kullanılabilir. İlk ve ikinci paragraflar arasında eklenerek iyi bir pozisyon sağlanabilir. Ben görselde ilk paragrafa yakın bir yere ekledim. Eğer kutu bir reklam ekleyecekseniz bunu 4. 5. paragrafa bile yapabilirsiniz. Peki bunun ne gibi bir yararı olur? Kullanıcı o paragrafa kadar okumayı seçtiğine göre içeriğe ilgilidir ve içeriği okumaya devam ederken dikkati kuvvetlenecektir. Reklamın görününülürlüğü daha geçerli olucaktır.

Navbar altı

Bazı siteler logo yanında reklam tercih ediyor. Ben bunun iyi bir tercih olduğunu düşünmüyorum. Kullanıcılar genelde içeriğin bulunduğu kısma odaklanır. Logo yanı ne kadar navbar altında bulunan reklama göre daha az rahatsız edici olsa bile navbar altında bulunan reklam daha dengeli ve daha sağlıklıdır. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Navbarınızdaki menüler açılır ise ve açılır menü kullanılırken reklama yanlışlıkla tıklama durumu doğuyorsa adsense hesabınız durdurulabilir. Buna dikkat edin.

nav-alti-reklam

Üst kısma ekleyeceğiniz reklam kesinlikle yatay olmalıdır. Asla o alana kutu reklam koymayınız. Ziyaretçiler siteye girdikleri ilk anda içeriğin bir kısmını ekranında görebilmeli.

Ve yan taraf

Sitemizin sağ tarafı ne kadar klasik olsa bile çok etkilidir. Burada şuna dikkat etmelisiniz. (Bu aslında fazlasıyla bana göre) İçerik içerisindeki ve yan tarafta bileşen alanında bulunan reklam aynı düzlem üzerinde bulunmamalı. Örneğin içerik içinde 1. paragrafa eklediniz. Yan tarafa ekleyeceğiniz reklam biraz aşağıda olmalıdır. Tam tersi 4. 5. paragrafa eklemiş iseniz yan taraftaki reklam olabildiğince üstte bulunmalı.

yan-reklam

Bu yerleşimlerin verimli olmasını istiyorsanız tasarımınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Siteniz çok karmaşık olmalı. Oldukca sade ve net olmalı. Bana kalırsa belli genişliğe sahip siteler, full-width sitelere nazaran reklam bakımından çok daha avantajlı. Sitenizdeki sadeliği her zaman korumaya çalışın.

 

Yorum yap

Yorum