banner-772x250

-- İnternet, Wordpress

EWWW Image Optimizer ve WP Smush karşılaştırması

Pek tercih etmesem bile (genelde yüklemeden önce iyi duruma getiriyorum) bu tarz eklentiler can kurtarıcı olabiliyorlar. Başarılı iki eklentiyi inceleyeceğim. Bu incelememde 936 KB boyutunda hiç işlenmemiş bir fotoğrafı kullanacağım.

EWWW Image Optimizer

Basit ayarlar kısmından “Kayıplı JPG optimizasyonu” , “Metadata’yı Kaldır” özelliklerini aktif hale getirdim. Diğer ayarları varsayılan bıraktım ve şimdi görseli fırına atıyorum.

Orjinal görselin bilgileri:
Dosya türü: JPG
Dosya boyutu: 936 KB
Ölçüler: 1024 x 1365

Optimize edilmiş hali:

Dosya türü: JPG
Dosya boyutu: 874 KB
Ölçüler: 1024 x 1365

Görsel görünümdeki kalitesinden hiçbir şey kaybetmedi. Çözünürlük düşürmeden elde edilen sonuç güzel. Görüntü kalitelerini karşılaştırdım, aralarında hiçbir fark yok. (Kalitesi düştüyse bile gözle anlaşılmayacak kadar az.)

WP Smush

Şimdi bu eklentiyi mercek altına alalım. Bu eklentiyi çok önceden kullanma fırsatım olmuştu fakat şimdi görüyorum ki ücretsiz kullananları baya sınırlayan şeyler gelmiş. Bunlardan biri optimize ettiğiniz görselin sayısı. Anladığım kadarıyla sadece 50 adet görseli optimize edebiliyorsunuz. Üstüne üstlük 1MB sınırı var. Yani bir görseli optimize edebilmeniz için 1MB altında yüklüyor olmalısınız.

Ayarlar sekmesine geldiğimde özet olarak şu yazı ile karşılaşıyorum: “Tebrikler, eklentiyi kurdunuz. Her şey çok güzel fakat şöyle bir konu var. Sen bize para kazandırmadan bir şey yapamazsın” Ben bu yazıyı görmezden gelerek ne derece optimize ettiğini görmek istiyorum.

Orjinal görselin bilgileri:
Dosya türü: JPG
Dosya boyutu: 936 KB
Ölçüler: 1024 x 1365

Orjinal görselin bilgileri:
Dosya türü: JPG
Dosya boyutu: 874 KB
Ölçüler: 1024 x 1365

Bu biraz ilginç oldu. Bir yanlışlık mı yaptım diye düşünerek 2 kere tekrar denedim. Görüntü kalitesi ve boyut olarak aynı performansı gösterdiler. Eğer bu iki eklenti arasında kalırsanız ama EWWW Image Optimizer eklentisini kullanmanızı öneririm. Daha kullanıcı dostu.

Yorum yap

Yorum