indirme-sayfasi-yapimi

-- İnternet, Wordpress

WordPress geri sayım ile indirme sayfası yapımı

Dosya indirme sitelerinde – genel olarak – dosya indirmek için bir butona tıklanılmanın ardından bir indirme sayfası gelir ve bu arada 3 – 4 saniye sonra otomatik olarak dosya inmeye başlar. Buradaki amaç bellidir; siteden durulan süreyi arttırmak ki çoğu site bu sayfayı reklamlamla doldurarak kazançlarını arttırmayı amaçlar.

Bu sayfadan önce indirme hizmetini verebilmesi sağlayacak bir eklentiye ihtiyacımız var. Bunun için birçok tercih var. Ben bu sayfayı hazırlamak adına WordPress Download Manager eklentisini tercih ettim.

Biz şimdi bu eklentinin 2 dosyasında değişikliklere gideceğiz. Eklentiyi sitenize eklemeden önce WordPress eklentiler sitesinden eklentiyi bilgisayarınıza indirin. Eklentinin dosyalarını dışarı çıkarıp “Templates” klasörüne girin. Bu eklentide bir sayfa veya yazı içine indirme butonu eklendiğinde bu buton direk dosyanın inmesini sağlıyordu. Ben bu dosyanın yolunu değiştirdim ve birkaç küçük değişiklikler yaptım. Artık bu buton önce indirme sayfasına yönlendirecek ve daha sonra inmeye başlayacak.

Şimdi asıl önemli olan indirme sayfasını yapalım. Dosyanın bir süre sonra otomatik olarak inmesini istiyoruz.

Kodları kendinize göre kişileştirebilirsiniz. İndirme sayfasının kalıcı bağlantısını (örneğin siteniz.com/download*) robots.txt ile botlara kapatmanız siteniz için yararlı olacaktır. Bu sayfaların arama motorlarına düşmesi sağlıklı değildir. Küçük bir örnek:

 

Yorum yap

Yorum

  1. Şuanda WordPress Download Manager 2.9.3 versiyonunda Template klasörü boş geliyor,

    Bu işlem nasıl yapılacak tam anlamadım, yukarıdaki kodları dosya olarak hazırlayarak paylaşma şansınız varmı ?